Usługi pogrzebowe należą do dość specyficznej grupy usług – mówiąc nieco żartobliwie: mało kto zamawia, a wszyscy korzystają. Rzeczywiście – odchodzący czasem zostawiają dyspozycje dotyczące majątku i organizacji pochówku, ale do rzadkości należy osobiste wykupienie i ustalenie zakresu usług. Tradycyjnie obowiązek pochowania ludzkiego ciała spoczywa na rodzinie, więc to ona wybiera zakład pogrzebowy i ustala wszelkie szczegóły związane z uroczystością.

Jak wybrać zakład pogrzebowy?

W małych miejscowościach do trudnych to nie należy – kilka zakładów pogrzebowych znanych od lat na tym niewielkim rynku zdążyło zareklamować się poprzez codzienne działania w miasteczku. Inaczej jest w wielkich miastach – tu wybór spośród setek propozycji do łatwych nie należy. Komu zaufać – czytać reklamy, czy sprawdzić referencje i wybrać zakład pogrzebowy z polecenia. Dobrej odpowiedzi na to pytanie nie ma: można trafić na rzetelnych usługobiorców biorąc pierwsze ogłoszenie reklamowe z brzegu i można źle trafić sugerując się opinią znajomych.

O ile członkowie rodziny zmarłego mają dość sił na wertowanie ofert najlepiej sprawdzić zakres usług oferowanych przez zakład pogrzebowy oraz czas działania firmy na rynku. Im więcej usług w katalogu firmy, tym większa szansa na wysoki profesjonalizm. Oczywiście nie można z góry skreślać młodych, startujących dopiero zakładów pogrzebowych – nawet warto sprawdzić, czy mają korzystne ofert cenowe, jednak to zawsze pewne ryzyko wpadek i nieprzewidzianych okoliczności, z którymi doświadczeni przedsiębiorcy poradzą sobie na pewno znacznie lepiej.

Jakie usługi pogrzebowe można zamówić?

Dobry zakład pogrzebowy (np. Olimp z Wrocławia) działa od pierwszej czynności, jaką jest eksportacja zwłok z miejsca zgonu, do ostatniej jaką jest złożenie trumny do grobu lub urny z prochami w kolumbarium. Pracownicy z upoważnienia rodziny załatwią wszelkie sprawy urzędowe, w tym wypłatę zasiłku pogrzebowego, załatwią miejsce na cmentarzu komunalnym lub parafialnym, przygotują ciało do złożenia w trumnie lub do kremacji, doradzą w wyborze akcesoriów pogrzebowych, zorganizują transport trumny lub urny oraz żałobników i księdza. Z tym ostatnim uzgodnią termin mszy. Ponadto zakład pogrzebowy przygotuje kwiaty, nekrologi, a nawet konsolację po pogrzebie.

Są również firmy, których działania wykraczają poza czynności związane bezpośrednio z organizacją pogrzebu. W takich zakładach można zlecić wykonanie pomnika, konserwację i naprawę nagrobków, ekshumacje, opiekę nad grobami przez cały rok.