Epidemia koronawirusa zaskoczyła i kompletnie zdezorganizowała życie społeczne w wielu krajach. W celu ograniczenia liczby zakażeń konieczne okazało się przemodelowanie sposobów zachowań w różnych dziedzinach życia. Nie inaczej jest w tym wszystkim, co dotyczy śmierci i pogrzebów. Tym bardziej, że – jak pokazują statystyki – rośnie liczba osób, które przegrywają walkę z COVID-19. Jak więc powinno się zmienić zachowanie osób, które muszą podjąć się organizacji pogrzebu w tym czasie?

Na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia zostały wprowadzone obostrzenia związane m.in. z higieną oraz z ograniczeniem kontaktów międzyludzkich. W zakładach pogrzebowych zatem konieczne jest ograniczenie liczby osób, które w danym momencie się w nim znajdują. Dlatego rodziny osób zmarłych przed pojawieniem się w firmie pogrzebowej są zobligowane do kontaktu telefonicznego. Wtedy wskazana zostaje im konkretna godzina stawienia się w zakładzie pogrzebowym w celu uzgodnienia szczegółów pogrzebu a także otrzymują oni – zawczasu – informacje o dokumentach, które należy mieć ze sobą. Wszystko po to, aby nie musieć powtarzać wizyty w firmie pogrzebowej.

pogrzeb koronawirus porady

Zakład Pogrzebowy OLIMP przestrzega rygorystycznie procedur związanych z obsługą Klienta. Prosimy pamiętać o zachowaniu odległości w czasie rozmowy z naszym pracownikiem – przepisowe 2 m są najwłaściwszym dystansem. Sugerujemy też zaopatrzenie się w środek dezynfekcji rąk (można z niego skorzystać w naszym biurze) i o posiadanie rękawiczek (ew. maseczki ochronnej).

Także uroczystości pogrzebowe podlegają obostrzeniom. Nie może w nich uczestniczyć więcej, jak 5 osób, które w czasie ceremonii muszą stać w odległości 2 metrów od siebie oraz od osób zaangażowanych przy pogrzebie (czyli od duchownego oraz od pracowników zakładu pogrzebowego). Pogrzeby ograniczone zostały do ceremonii przy grobie. Msza Święta lub inne nabożeństwo odbywa się zazwyczaj w innym terminie lub jest przekładane na czas po ustaniu epidemii koronawirusa.

Jako zakład pogrzebowy z wieloletnim doświadczeniem wiemy, jak trudne są to chwile dla wszystkich, którzy muszą w tym czasie pożegnać na zawsze swoich Bliskich. Prosimy jednak o zrozumienie i za nie dziękujemy.